2024 r.
Cykl obrazów powskał w ramach stypendium artystycznego Prezdenta m. Zamosć '2023
Miejsce ekspozycji: Zamość, Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska, wystawa czynna od 26 stycznia do 29 lutego 2024 r.
Organizatorzy: BWA - Galeria Zamojska, Zamość Zamojskie Towarzystwo "RENESANS", Zamość
Patronat Honorowy: Andrzej Wnuk - Prezydent Miasta Zamość Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa
2023 r.
Cykl grafik powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta m. Zamość '2023
Miejsce elspozycji: Galeria 77, Zamość, wystawa czynna: 26 sierpnia - 30 września 2023 r.
Organizatorzy: Galeria 77, Zamojskie Towarzystwo "RENESANS"
W programie koncert poezji śpiewanej Adama Szabata pt. Szabat u Leśmiana, promocja płyty
2020 r.
Cykl grafik powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta m. Zamość '2019
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska, Zamość
Partnerzy: Zamojskie Towarzystwo "RENESANS", Zamość Krajowa Rada Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Warszawa
2019 r.
Wystawa czynna od 18 czerwca do września 2019 r.
Organizator: Muzeum Zamojskie w Zamościu.
2017 r.
Organizator: Krsnobrodzki Dom Kultury w Krasnobrodzie
W wernisażu wystawy pt. Wisła w ilustracjach, który miał miejsce 31 sierpnia 2017 r. Zamojskie Towarzystwo ,,RENESANS" reprezentowały: Elżbieta Gnyp, Teresa R. Bodys i Małgorzata Trojanowska.
Organizatorzy:
2016 r.
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Liceum Plastyczne im. B. Morando w Zamościu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamość.
W konkursie wzięło udział 14 szkół plastycznych, nadesłano 102 prace. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Romana Łaciaka w składzie: prof. Piotr Lech i mgr Elżbieta Gnyp dokonała przeglądu i przyznała nagrody oraz wyróżnienia regulaminowe i pozaregulaminowe:
GRAND PRIX:
Michalina METKOWSKA - ZLP Bydgoszcz, za pracę pt. "Koń" (monotypia"
I NAGRODA (Ex aequo):
Kinga WÓJTOWICZ - LP Nałęczów, za pracę pt. "Leśne tajemnice" (tusz-pisak)
Paulina PROKOPOWICZ - ZSP Bydgoszcz, za pracę "bez tytułu - dyptryk" (serigrafia)
II NAGRODA:
Magdalena KRYCIA - LP Dąbrowa Górnicza, za pracę ptr. "Zachód - dziejba leśna" (olej/płótno)
WYRÓŻNIENIE:
Karolina OLESIAK-ZBIEG - LP Dąbrowa Górnicza za pracę pt. "Ideały" (akwatinta)
Klaudia STOCHMAL - LP Nowy Sącz, za pracę pt. "Półka ze skarbami" (olej/płótno) ponadto została uhonorowana Nagrodą Prezesa Zamojskiego Towarzystwa "RENESANS"
Natalia HAŁASA - LP Zamość, za pracę pt. "O zmierzchu" (tkanina).
Protokół Komisji Konkursowej znajduje sie na stronie www.lpzamosc.pl. Wystawę można zwiedzać w Galerii Patio Liceum Plastycznego w Zamościu przy ul. Pereca 17 do 15 kwietnia 2016 r.
"[...] Księgoznak jest dziełem kameralnym. [...] Intymność jest cechą przyrodzoną ekslibrisowi. trudno wyobrazić sobie bardziej intymną formę sztuki niż ta, która w zamierzeniu powstała, by skryć ją pomiędzy kartami księgi. To intymność ususzonego kwiatu. Ciche i ukryte życie, dostępne tylko nielicznym, tylko w specjalnej, wybranej chwili." (ze wstępu autora do katalogu wystawy).
Wystawa zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo "RENESANS" i Muzeum Zamojskie w Zamościu w roku Jubileuszu 500-lecia polskiego ekslibrisu.
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Bogusław Bodes, Joanna Brześcińska-Riccio, Barbara Diakite, Gian Paolo Giovannetti, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Zofia Kosiorek-Poździk, Giovanni Mazzi, Włodzimierz Pastuszak, Stanisław Stach.
Organizator: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, Warszawa.
Artyści: Krzysztof Marek Bąk, Tomasz Bełech, Bogusław Bodes, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Massimo Facheris, Marta Gierut, Katarzyna Handzlik, Elżbieta Hałasa, Zygmunt Jarmuł, Zofia Kosiorek-Poździk, Alicja Kowalska, Donat Kowalski, Maria Małyszko-Jarzębicka, Stanisław Mazuś, Karol Mazuś, Annamaria Maremmi, Lidia Małyszko-Ramik, Dariusz Mlącki, Marian Molenda, Katarzyna Orthwein, Włodzimierz Pastuszak, Łucja Piwowar-Bagińska, Tadeusz Ramik, Milena Romanowska, Agnieszka Sitko, Agnieszka Szenberg, Barbara Szubińska, Maria Rita Vita, Maja Wojnarowska, Wojciech Zembrzyski, Elżbieta Gnyp (kuratorka biennale).
Wernisażowi wystawy, który odbył się 5 sierpnia 2016 r., towarzyszył koncert muzyczny na flet i piłę znakomitego muzyka Piotra TROJANOWSKIEGO.
2015 r.
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Bogusław Bodes, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Barbara Diakite, Gian Paolo Giovannetti, Marta Gierut, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Katarzyna Handzlik, Elżbieta Hałasa, Zygmunt Jarmuł, Zofia Kosiorek-Poździk, Giovanni Mazzi, Dariusz Mlącki, Bruna Nizzola, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Janusz Popławski, Stanisław Stach.
2014 r.
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Elżbieta Hałasa, Zofia Kosiorek-Poździk, Giovani Mazzi, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Janusz Popławski, Stanisław Stach.
LEŚMIANOWA KOLEKCJA SZTUKI - wystawa ze zbiorów Zamojskiego Towarzystwa "RENESANS", Biłgoraj, Galeria - Biłgorajskie Centrum Kultury, kwiecień.
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześnińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Elżbieta Hałasa, Zofia Kosiorek-Poździk, Giovani Mazzi, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Janusz Popławski, Stanisław Stach.
"[...] Katarzyna Handzlik zaprasza w pełną delikatności podróż do świata metafizyki, gdzie bardziej jest bosko niż ludno. Do świata cichej kontenplacji.[...] - dr hab. Krzysztof Marek Bąk (ze wstępu do katalogu wystawy)
Organizatorzy konkursu:
Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu, pod Honorowym Patronatatem Prezydenta Miasta Zamość.
W konkursie wzięło udział 17 szkół plastycznych, napłynęło 218 prac, Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicący: prof. Mariusz Drzewiński oraz członkowie: prof. Witold Stelmachniewicz, Danuta R. Kawałko dokonała przeglądu i podziału nagród, Grand Prix otrzymała AGNIESZKA NOWAK z ZSP Dąbrowa Górnicza za prace pt. "Szyte na miarę". Przyznano 3 nagrody główne, wyróżnienia, nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. (pełny Protokół Komisji na str. Liceum Plastycznego)
Nagrodę Zamojskiego Towarzystwa "RENESANS" otrzymała ALEKSANDRA OLSZEWSKA z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach za pracę "bez tytułu".
Wystawę można oglądać w galerii Liceum Plastycznego w Zamościu, przy ul. Pereca 17 już od 16 grudnia 2014 r.
2013 r.
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Katarzyna Handzlik, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Giovani Mazzi, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Janusz Popławski Stanisław Stach. Wystawie towarzyszy multimedialna wizualizacja wszystkich dzieł z kolekcji autorstwa Włodzimierza Pastuszaka.
Artyści: Bogusław Bodes, Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Barbara Diakite, Elżbieta Dzikowska, Gian Paolo Giovannetti, Katarzyna Handzlik, Elżbieta Hałasa, Małgorzata Hołówka, Zygmunt Jarmuł, Zofia Kosiorek-Poździk, Darek Łukasik, Franciszek Maśluszczak, Dariusz Mlącki, Robert Motelski, Zdzisław Niedźwiedź, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Barbara Szubińska, Tadeusz Wolski, Elżbieta Gnyp (kuratorka biennale).
Wernisażowi wystawy, w dniu 9 sierpnia br. w Fortecznym Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej w Zamościu, towarzyszył niepowtarzalny koncert światowej sławy japońskiej artystki śpiewaczki NAOMI UTAMAKURY (sopran), która zaśpiewała operę japońską pt. "Ballada o złotym kruszcu".
Artyści: Jagoda Adamus, Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześcińska-Roccio, Eugeniusz Delekta, Katarzyna Handzlik, Elżbieta Gnyp, Jan Grodek, Giovani Mazzi, Magdalena Pastuszak, Włodzimierz Pastuszak, Janusz Popławski, Stanisław Stach. Wystawie towarzyszy płyta DVD z multimedialną wizualizacją wszystkich dzieł kolekcji autorstwa Włodzimierza Pastuszaka.
2012 r.
We włoskiej Pizie, położonej u wybrzeży malowniczych, pofałdowanych wzgórz Toskaniu od czterech lat Stowarzyszenie IdeArte Centro Arti Visive organizuje Wystawę Włoskiej Sztuki Współczesnej. W tegorocznej edycji IdeArte Expo '2012, na szczególne zaproszenie organizatorów, udział bierze Zamojskie Towarzystwo "RENESANS". Prestiżowy dla sztuki włoskiej pokaz odbywa się w historycznych przestrzeniach wnętrz Stazione Leopolda. Towarzystwo "RENESANAS" zaprezentuje prace z dziedziny malarstwa i grafiki artystów: Barbary Szubińskiej, Magdaleny Pastuszak, Zofii Kosiorek-Poździk, Elżbiety Gnyp i Włodzimierza Pastuszaka.
Na zaproszenie włoskiego Stowarzyszenia IdeArte z Pizy artyści skupieni wokół Towarzystwa "RENESANS": Barbara Szubińska, Magdalena Pastuszak, Zofia Kosiorek-Poździk, Elżbieta Gnyp i Włodzimierz Pastuszak biorą udział w wystawie organizowanej przez: Urząd Miasta w Ponsacco, Mostra del Mobilio, Cartantica di Bertini Marco, Art-Arte przy wspólpracy IdeArte oraz włoskich artystów malarzy i rzeźbiarzy.
2011 r.
Wystawa pokonkursowa ,,I Ogólnopolski Konkurs Katalogów i Albumów o Sztuce", (udział), Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka, marzec - kwiecień
Wystawa pt.,,Zamość i Zamojszczyzna w literaturze" (udział), Zamość, Książnica Zamojska im. St. K. Zamoyskiego, kwecień - maj, (w ramach jublileuszu 90 lat Biblioteki Publicznej w Zamościu 1921 - 2011)
2010 r.
Wystawa pt. ,,Wydawnictwa Zamojskiego Towarzystwa ,,RENESANS", Zamość, Książnica Zamojska im. St. K. Zamoyskiego, marzec (wystawa towarzyszyła Konferencji Naukowej pt. ,,Wydawnictwa lokalne a intergracja małej ojczyzny")
Wystawa „Chopinowi - nie wysłane listy”, Zamość, Galeria „BRAMA”, październik - listopad
Pokaz multimedialny pt. „Chopinowi - nie wysłane listy” autor: Włodzimierz Pastuszak Zamość Galeria ,,Brama", 21 października (fotorelacja)
2009 r.
2007 r.
Wystawa „Łąka” - Zwierzynierc, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, luty - marzec
Wystawa ,,Łąka" - Hrubieszów, Muzeum in. St. Staszica, marzec - kwiecień
Wystawa ,,Łąka" - Fundacja Kresy 2000, Nadrzecze k/Biłgoraja, czerwiec - sierpień (fotorelacja)
2006 r.
Wystawa „Łąka” - Zamość, Muzeum Zamojskie, grudzień
1999 r.
Artyści: Tadeusz Błoński, Bogusław Bodes, Henryk Cześnik, RyszardGancarz, Elżbieta Hałasa-Świś, Zofia Kosiorek-Poździk, Paweł Lasik, Marian Molenda, Janusz Popławski, Barbara Przyłuska, Marek Rzeźniak, Kazimiera Rudnicka, Marek Sołowiej, Barbara Szubińska, Helena Tchórzewska (1939 - 1998), Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
Artyści: Tadeusz Błoński, Bogusław Bodes, Henryk Cześnik, Ryszard Gancarz, Elżbieta Hałasa-Świś, Zofia Kosiorek-Poździk, Paweł Lasik, Marian Molenda, Janusz Popławski, Barbara Przyłuska, Marek Rzeźniak, Kazimiera Rudnicka, Marek Sołowiej, Barbara Szubińska, Helena Tchórzewska (1939-1998) Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru)
1998 r.
Artyści: Bogusław Bodes, Henryk Cześnik, Elżbieta Hałasa - Świś, Ludwik Lech Jaksztas, Zygmunt Jarmuł, Katarzyna Orthwein, Stanisław Pokryszka, Kazimierz Pomagalski, Janusz Popławski, Barbara Przyłuska, Milena Romanowska, Stefan Szmidt, Barbara Szubińska, Helena Tchórzewska, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
Artyści: Bogusław Bodes, Henryk Cześnik, Elżbieta Hałasa-Świś, Ludwik Lech Jaksztas, Zygmunt Jarmuł, Katarzyna Orthwein, Stanisław Pokryszka, Kazimierz Pomagalski, Janusz Popławski, Barbara Przyłuska, Milena Romanowska, Stefan Szmidt, Barbara Szubińska, Helena Tchórzewska, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
1997 r.
Artyści: Urszula Bentkowska, Bogusław Bodes, Kiejstut Bereźnicki, Jerzy Duda - Gracz, Antoni Fałat, Barbara Grodek, Sabina Lonty-Petry, Franciszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Stanisław Pokryszka, Barbara Przyłuska, Stefan Szmidt, Barbara Szubińska, Helena Tchórzewska, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
1996 r.
Artyści: Jagoda Adamus, Marzena Balewska, Grzegorz Bednarski, Bogusław Bodes, Antoni Fałat, Barbara Grodek, Elżbieta Hałasa-Świś, Stanisław Mazuś, Marek Rzeźniak, Henryk Szkutnik, Stefan Szmidt, Helena Tchórzewska, Marek Antoni Terlecki, Włodzimierz Wasiluk, Romuald Wilk, Anna Wrzeszcz, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
Artyści: Jagoda Adamus, Marzena Balewska, Grzegorz Bednarski, Bogusław Bodes, Antoni Fałat, Barbara Grodek, Elżbieta Hałasa-Świć, Stanisław Mazuś, Marek Rzeźniak, Henryk Szkutnik, Stefan Szmidt, Helena Tchórzewska, Marek Antoni Terlecki, Włodzimierz Wasiluk, Romuald Wilk, Anna Wrzeszcz, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
1995 r.
Artyści: Andrzej Bartnik, Bogusław Bodes, Grażyna Borowik, Tadeusz Ciesiulewicz, Paweł Dudziński, Elżbieta Hałasa - Świś, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Piotr Kmieć, Stanisław Mazuś, Aleksandrer Pieniek, Marek Rzeźniak, Marek Sołowiej, Jolanta Świderska, Helena Tchórzewska, Ludwik Wawrynkiewicz, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
Artyści: Jagoda Adamus, Diszko Aleksander Artemowicz, Stanisław Baj, Marta Bartnik, Bogusław Bodes, Tadeusz Ciesiulewicz, Stefan Chabrowski, Paweł Dudziński, Małgorzata Gletkier, Marta Parylak-Hoffman, Marta Małyszko-Jarzębicka, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Maria Wollenderg-Kluza, Marek Kowalski, Franciszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Roman Mucha, Lech Okołów, Blanka Gul - Olszewska, Józef Panfil, Stanisław Pasieczny, Stanisław Pokryszka, Irena Popiołek, Marek Porębski, Lidia Małyszko-Ramik, Tadeusz Ramik, Stanisław Rodziński, Marek Reźniak, Leszek Siwiłło, Andrzej Skoczylas, Svatopluk Slovencik, Marek Sołowiej, Wanda Stokwisz, Barbara Szeptuch, Henryk Szkutnik, Andrzej Szumigaj, Elżbieta Hałasa-Świś, Helena Tchórzewska, Marek Antoni Terlecki, Jerzy Tyburski, Włodzimierz Wasiluk, Romuald Wilk, Jolanta Jakima-Zerek, Elżbieta Gnyp (komisarz wystawy).
1994 r.
Artyści: Marta Bartnik, Bogusław Bodes, Blanka Gul-Olszewska, Elżbieta Hałasa - Świś, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Marek Kowalski, Józef Panfil, Stanisław Pasieczny, Stanisław Pokryszka, Marek Porębski, Irena Popiołek, Stanisław Rodziński, Andrtzej Skoczylas, Barbara Szeptuch, Jerzy Tyburski, Romuald Wilk, Maria Wollenberg-Kluza, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
1993 r.
Artyści: Bogusław Bodes, Małgorzata Gletkier, Elżbieta Hałasa- Świś, Jolanta Jakima-Zerek, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Lidia Małyszko-Ramik, Stanisław Pokryszka, Tadeusz Ramik, Marek Rzeźniak, Barbara Szeptuch, Andrzej Szumigaj, Helena Tchórzewska, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).
1992 r.
Artyści: Jagoda Adamus, Diszko Aleksander Artemowicz, Stanisła Baj, Paweł Dudziński, Franiszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Józef Panfil, Stanisław Pasieczny, Stanisław Pokryszka, Marczuk Włodimir Pawłowicz, Maria Parylak-Hoffman, Marek Sołowiej, Helena Tchórzewska, Romuald Wilk, Elżbieta Gnyp (komisarz pleneru).